Almanya, Türkiye’den yeşil hidrojen ithalatına bakıyor

Almanya, Türkiye’den yeşil hidrojen ithalatına bakıyor
Haberler - 11 ay önce

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK Türkiye) başkanı Markus C. Slevogt’a göre, Salı günü Türkiye, ülkenin yeni hidrojen stratejisi doğrultusunda Almanya’nın yeşil hidrojen tedarikçisi ülkeler listesinde yer alıyor.

Slevogt, Anadolu Ajansı’na (AA) verdiği demeçte, Türkiye’nin Norveç, İzlanda, Avustralya ve Şili ile birlikte yenilenebilir enerji kaynakları kullanan potansiyel hidrojen tedarikçileri olarak adlandırıldığını söyledi.

Alman hükümeti 2020’de “Almanya’yı bir hidrojen ülkesi yapıyoruz” sloganıyla ulusal bir hidrojen stratejisi yayınladı.

Mayıs ayı ortasında, Almanya Federal Ekonomi Bakanlığı ve Federal Ulaştırma Bakanlığı, 62 büyük ölçekli hidrojen projesinin geliştirilmesi için 8 milyar avro (9.4 milyar dolar) yatırım yapacağını açıkladı.

Bu strateji doğrultusunda Almanya, hidrojen talebinde 2030 yılına kadar yaklaşık 90 terawatt-saatten 110 terawatt saate bir artış öngörmektedir.

Yeşil hidrojen, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrikle çalışan bir elektrolizör kullanılarak suyun hidrojen ve oksijene ayrılmasıyla üretilir.

Bu tesislere olan bu talebi karşılamak için, elektroliz için elektrik sağlamak için gerekli olan açık deniz ve kara rüzgar enerjisi üretimi de dahil olmak üzere, 2030 yılına kadar Almanya’da toplam 5 gigawatt’a kadar kapasiteye sahip elektrolizörler inşa edilecek.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji rekoru ve hem karada hem de denizde güneş ve rüzgar için sıcak noktaları ile ülkenin, yenilenebilir hidrojen geliştirmeye çok hızlı tepki vermek için son derece iyi bir konumda olduğu söyleniyor.

Yetkililer geçtiğimiz günlerde yenilenebilir kaynaklardan hidrojen üretiminin Türkiye’nin en büyük pazarı olan Avrupa’ya ihracatı için yeni fırsatların önünü açabileceğini söyledi.

Türkiye’nin şu anda ulusal bir hidrojen stratejisi olmamasına rağmen, birçok kişi önümüzdeki 10 yıl içinde yeşil hidrojen ihracatı yapma potansiyeline inanıyor. Örneğin, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), böyle bir girişimi desteklemek için Türkiye’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile halihazırda görüşmelerde bulunuyor.

Türkiye’nin potansiyeline değinen Slevogt, ülkenin Almanya ile Türkiye arasında 2012 yılında kurulan enerji ortaklığını uzun vadeli ve istikrarlı bir tedarik ilişkisine dönüştürebileceğini söyledi.

“Türkiye şu anda ulusal bir hidrojen stratejisi oluşturma sürecinde. Türkiye’de kuşkusuz mevcut olan ekonomik açıdan avantajlı elektrik üretim maliyetlerinin yanı sıra, doğal olarak güvenli ulaşım da önemli bir rol oynuyor” dedi.

Hidrojen sektörünü güçlendirmek ve ortak yatırımları kolaylaştırmak için bir Alman-Türk şirket ağının kurulmasına yardımcı olmak için bu enerji ortaklığının kalbindeki kuruluş olan AHK Türkiye’nin değerlendirilmesini savundu.

Hidrojenden üretilen elektriğin verimliliğini artırmak için gereken önemli iyileştirmelerle yeni bir aşamada olan bu sektör, sanayileşmiş ülkelerdeki şirketlerden ve yatırımcılardan ilgi görüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), denizcilik, hava yolculuğu ve ağır sanayi sektörlerinde yakıt olarak kullanılmak üzere 2050 yılına kadar 528 milyon ton hidrojen üretimine ulaşılacağını tahmin ediyor.

Ajans, nihai enerji kullanımının yaklaşık %7’sinin, başta endüstriyel proses ısısında olmak üzere yenilenebilir üretilen hidrojenden sağlanacağını tahmin ediyor.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!