Amerikan banka kazançları ekonomik toparlanma ve birleşme patlamasıyla arttı

Amerikan banka kazançları ekonomik toparlanma ve birleşme patlamasıyla arttı
Haberler - 12 ay önce

ABD ekonomisinin pandemiden toparlanmasının kredi kalitesi üzerindeki etkisi, JPMorgan Chase gibi Amerikan bankalarının kazançlarını artırırken, Goldman Sachs’taki kârlar da birleşme patlamasının ortasında sıçradı.

Finansal ağırlıklar, müşterilerin koronavirüs krizi sırasında temerrüde düşmesi durumunda büyük bankaların büyük rezervler ayırdığı bir önceki yıl dönemine kıyasla ikinci çeyrek karlarının arttığını bildirdi.

Ancak COVID-19 aşılarına yaygın erişim ve ABD ekonomisinin hızlanan yeniden açılması, o günleri dikiz aynasına çevirdi.

Chief, yatırım bankacılığına ek olarak önemli bir perakende faaliyetine sahip olan JPMorgan’da birleşik banka ve kredi kartı harcamalarının bir önceki yıla göre %45 ve pandemi öncesi 2019’un ikinci çeyreğine göre beşte birden fazla arttığını söyledi. Yönetici Jamie Dimon.

“Son derece güçlü” tüketici ve iş bilançolarının altını çizdi.

Bununla birlikte, çok daha güneşli görünüm, pandeminin seyrini çevreleyen bazı devam eden soru işaretlerini içeriyor.

COVID-19 delta varyantın hızla yayılması için bankanın görünüm konusunda “yükseltilmiş belirsizlik” oluşturarak bir faktördür “Çok güçlü toparlanma” JPMorgan Finansman Müdürü Jeremy Barnum söyledi.

Ve Goldman Sachs İcra Kurulu Başkanı David Solomon, Hong Kong ve Avustralya’daki son kısıtlamalara dikkat çekerek pandemiyi potansiyel bir ekonomik sorun kaynağı olarak gösterdi.

Solomon, analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, aşı alımının “ABD’nin bazı bölgeleri de dahil olmak üzere topluluklar ve ülkeler arasında tutarlı olmadığını” söyledi. “Yaygın aşı dağıtımı ve yüksek aşı oranları, açık ve gelişen ekonomiler için kritik öneme sahiptir.”

Kredi büyümesi ‘biraz sıkıntı’

Varlıklara göre en büyük ABD bankası olan JPMorgan , sektör için kazanç sezonunu başlattı ve rezerv olarak ayrılan 3 milyar dolarlık bir artış da dahil olmak üzere son çeyrekte karın iki katından fazla artarak 11.9 milyar dolara çıktığını bildirdi.

JPMorgan, geçen yıl kötü krediler için 8,9 milyar dolar bütçe ayırmıştı, ancak ikinci çeyrekte temerrütler için sadece 734 milyon dolarlık zarar yazıldığını bildirdi.

Ancak, bankanın ticaret işinde bir önceki yıla göre çok daha az faaliyet görüldüğünden, dönem için gelirler yüzde sekiz düşerek 30,5 milyar dolara düştü.

Banka yöneticileri, hükümet teşvik programlarını takiben ABD tüketici finansmanının sağlıklı durumu göz önüne alındığında, kredi büyümesi konusunda çok az iyimserlik ifade ettiler. Barnum gazetecilere verdiği demeçte, kredi büyümesinin “bu yılın geri kalanında biraz sıkıntılı” olacağını söyledi.

Kredi kartları için “olağandışı yüksek” ödeme oranları “tüketiciler için sağlıklı bir şey” olsa da, “kredi büyümemiz için biraz ters bir rüzgar yaratıyor” dedi. JPMorgan, yoğun birleşme ve satın alma faaliyeti nedeniyle çeyrek boyunca 3,6 milyar dolarlık rekor küresel yatırım bankacılığı ücretleri kaydetti.

Ticaret gelirleri düşüyor

At Goldman , kar bir önceki yıla sonuçlar kötü krediler için hükümlerinden ancak yükseltilmiş yasal maliyetlerinden sadece bereli zaman sadece 197 milyon $ ile karşılaştırıldığında, ikinci çeyrekte 5.3 milyar $ olarak gerçekleşmiştir.

Gelirler 15.4 milyar dolar, %16 artış ve 2021’in ilk üç ayından sonra firma tarihindeki ikinci en yüksek üç aylık gelir oldu.

Goldman’ın sonuçları, tamamlanmış birleşme ve satın almalardaki artış nedeniyle finansal danışmanlık gelirlerinde bir sıçrama olduğunu yansıttı. Ek anlaşmaların birikmesi de “2020’nin sonuna kıyasla önemli ölçüde arttı.”

Ancak Goldman, geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha düşük oynaklık nedeniyle piyasa gelirlerinde keskin bir düşüş gördü.

Solomon, güçlü performansın “yapıcı ancak daha normalleştirilmiş bir piyasa ortamını” yansıttığını söyledi.

Goldman ekonomistlerinin “enflasyonist baskıların geçici olabileceği” ve bu durumda “sonuçlanan risklerin yeterince yönetilebileceği” şeklindeki görüşlerini belirterek, artan fiyatlar konusundaki ölçülü endişelerini dile getirdi.

Goldman, önceki 1,25 $ ‘dan hisse başına 2 $’ a üç aylık temettü artışını açıkladı. JPMorgan’ın hisseleri %1.5 düşüşle 155.65$’a düşerken, Goldman %1.2 düşüşle 375.98$’a geriledi.

Her iki banka da 2021’de Wall Street, JPMorgan’da %20’den fazla ve Goldman’da hisse fiyatlarında %40’tan fazla artış gördü.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!