Aşılar, büyük borç verenlerin ofise dönüş planları hazırlamasına yardımcı oluyor

Aşılar, büyük borç verenlerin ofise dönüş planları hazırlamasına yardımcı oluyor
Haberler - 10 ay önce

COVID-19 pandemisine karşı agresif aşı hamlesi ve büyük finans merkezlerindeki yeni vakalardaki azalma, dünyanın en büyük bankalarını, virüsün yayılmasını engellemek için geçen yılın başlarında evden çalışmayı yaygın bir şekilde benimsedikten sonra ofislerini yeniden açmaya teşvik etti.

Delta varyantının yayılması, bazı firmaları ofise dönüş planlarını yeniden düşünmeye sevk ediyor, ancak Wall Street’in en büyük bankalarının çoğu, çalışanlarını geri getirme kararlarına bağlı kalıyor.

Birleşik Devletler

Wells Fargo, ABD’deki göreve dönüş tarihini 18 Ekim’e erteledi. Bu arada Goldman Sachs, ABD çalışanlarını Haziran ortasına kadar ofise geri getirmeyi planlıyor.

ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan Chase, ülkedeki çalışanlarını Temmuz ayından itibaren dönüşümlü olarak ofislerine geri getirdi.

Citigroup CEO’su Jane Fraser Mart ayında yaptığı bir notta, pandemi sonrası çalışanların çoğunun “hibrit” bir ortamda çalışabileceklerini ve haftada iki güne kadar evden çalışabileceklerini söyledi.

Morgan Stanley CEO’su James Gorman, çoğu çalışanın Eylül ayında bankanın Manhattan’daki genel merkezinde çalışmaya başlamaması halinde “çok hayal kırıklığına uğrayacağını” söyledi.

Gorman, bankasının politikasının konuma göre değişeceğini belirterek, firmanın Hindistan’daki 2.000 çalışanının bu yıl ofislerine geri dönmeyeceğini kaydetti.

Bank of America, diğer çalışanları aşı olmaya teşvik ederken, yalnızca aşılı personelin Eylül ayı başlarında ofislerine dönmesine izin verecek.

Birleşik Krallık

Barclays CEO’su Jes Staley, bankanın hibrit bir çalışma modeli benimseyeceğini ve gayrimenkul ayak izini azaltacağını, ancak ana ofislerini Londra ve New York’ta sürdüreceğini söyledi.

HSBC, 2020’nin başından bu yana küresel gayrimenkul ayak izinde %10’luk bir azalma ile yeni bir hibrit çalışma modelini benimsedi.

HSBC, küresel ofis ayak izini yaklaşık %40 oranında azaltmayı planladığını söyledi. Reuters’in Nisan ayında bildirdiğine göre, borç veren İngiltere’deki 1.200 çağrı merkezi personelini kalıcı evde çalışma sözleşmelerine taşıdı ve çalışma düzenlerinde değişiklikleri sağlamlaştırmada bazı rakiplerinden daha ileri gitti.

İngiltere’nin en büyük yerel bankası Lloyds Banking, Ekim ayından itibaren evde, ofiste veya ikisinin bir kombinasyonunda çalışmanın üç yolu olacağını tahmin ediyor.

Borç veren, iki yıl içinde ofis alanının %20’sini azaltmayı planladığını söyledi.

Standard Chartered, pandemi sırasında getirilen esnek çalışma düzenlemelerini kalıcı hale getireceğini ve önümüzdeki üç ila dört yıl içinde ofis alanının üçte birini azaltabileceğini söyledi.

İngiltere de dahil olmak üzere bankanın piyasalarının dokuzu birkaç aydır esnek çalışma sözleşmeleri uyguluyor.

NatWest CEO’su Alison Rose, bankanın hibrit bir çalışma modeli benimseme olasılığının yüksek olduğunu, ancak ofislerin insanları işbirliği yapmak için bir araya getiren bir yer olarak önemini koruyacağını vurguladı.

Bir sözcü, İngiltere ve Galler’deki çoğu personelin hükümet ve halk sağlığı tavsiyelerine bağlı olarak Eylül ayından itibaren ofise dönmesinin beklendiği, bankanın yeni çalışma yöntemlerini yaz boyunca benimseyeceğini söyledi.

Almanya

Konuyla ilgili bilgisi olan bir kişiye göre, Londra’daki Deutsche Bank, şehrin karantina kısıtlamalarının gevşetildiğini varsayarak 21 Haziran’dan itibaren daha fazla personel getirmeyi planlıyor.

Reuters tarafından görülen bir nota göre, Almanya’nın en büyük borç vereni de ABD’li yatırım bankacılarına İşçi Bayramı’ndan önce ofisten çalışmaya devam etmelerini beklediğini söyledi. Banka daha önce, bireysel ülkelerdeki farklı durumları yansıtan pandemi ve ofise dönüş konularına bölgesel bir yaklaşım izlediğini söyledi.

İsviçre

Credit Suisse, Temmuz 2020’de çeşitli evden çalışma seçeneklerini değerlendiren küresel bir program başlattı. Mart 2020’de küresel olarak evden çalışmayı başlattığından beri yerel yönergeleri dikkate alarak çalışma düzenlemelerini izliyor ve uyarlıyor.

UBS Başkanı Axel Weber Mayıs ayında, rollerin izin verdiği ölçüde esnekliğin İsviçre’nin en büyük bankasındaki çalışma düzenlemelerinin bir parçası olmaya devam edeceğini söyledi. Ofise dönüş planları, yerel yönetim yönergelerine göre bölgeden bölgeye değişir.

Kanada

Bir sözcü, Kanada Merkez Bankası’nın, halk sağlığı yönergeleri ofisleri tamamen yeniden açmasına izin verdiğinde, çalışanlarının çoğuna çalışma saatlerinin yarısı kadar uzaktan çalışma izni vereceğini söyledi.

Banka, yazdan sonra birçok çalışanı geri getirmeyi bekliyor, ancak bir Bloomberg News raporuna göre 2022 yılına kadar koşulların normale döndüğünü görmüyor.

CEO David McKay, ülkenin en büyük kredi kuruluşu olan Royal Bank of Canada’nın (RBC), çalışanlarını ofise geri getirmek için esnek ve hibrit bir çalışma düzenlemesi araştırdığını söyledi.

Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC), uzaktan çalışan çalışanlar için bu sonbahardan itibaren aşamalı bir ofise dönüş başlatmayı planlıyor.

Bir sözcü, az sayıda personel için geri hareketin Eylül ayında başlayabileceğini, diğerleri için ise geri dönüşlerin Ekim ayından gelecek yılın ilk çeyreğine kadar kademeli olacağını söyledi.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!