Fatih, yeni Karadeniz kuyusunda sondaj faaliyetlerine başladı

Fatih, yeni Karadeniz kuyusunda sondaj faaliyetlerine başladı
Haberler - 11 ay önce

Türkiye’nin enerji ve doğal kaynaklar bakanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk sondaj gemisinin Karadeniz’de yeni bir sondaj kuyusunda sondaj faaliyetlerine başladığını söyledi.

Fatih Dönmez ve devlet enerji şirketi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Twitter’da Fatih gemisinin yeni sondajı gerçekleştirmek için Türkali-4 kuyusuna geldiğini söyledi.

Dönmez, “Açtığımız her yeni kuyu ile hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz” dedi.

Türkiye, geçen yıl Ağustos ayından bu yana yarım trilyon metreküpten fazla doğal gaz keşfettiği Sakarya sahasında Karadeniz’de bir yıl içinde beş derin deniz sondajını tamamladı.

Haziran ayında ülke , kuzey Sakarya sahasındaki Amasra-1 sondajında 135 milyar metreküp (bcm) ek doğal gaz keşfettiğini açıklayarak bölgedeki toplam keşfi 540 bcm’ye yükseltti.

Geçen yıl Fatih sondaj gemisi , Karadeniz’in yaklaşık 170 kilometre açığındaki Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp doğalgaz keşfetti ve bu, ülkenin en büyük keşfi oldu.

Fatih, bugüne kadar Tuna-1, Türkali-1, Türkali-2 ve Türkali-3 ile Amasra-1 arama kuyularında 3,950 metreye (12.959 fit) kadar derinliklerde faaliyet yürütmüştür.

Ülkenin üçüncü sondaj gemisi Kanuni, geçtiğimiz ay Türkali-2’de kuyu tamamlama operasyonlarına başladı.

Ankara , 2027 veya 2028’de başlayan sürekli plato üretimi ile 2023’te Sakarya sahasından ana şebekesine gaz pompalamaya başlamayı hedefliyor .

Son kilometre taşında, Türkiye geçen hafta Karadeniz sahasında ilk gaz patlamasını yaktı . TPAO, Sakarya gaz sahasında Türkali-2 kuyusunun ilk akış testini de gerçekleştirdi.

Bölgedeki kuyuları ana şebekeye bağlamak için 2022’de yaklaşık 169 kilometre (105 mil) uzunluğunda bir deniz tabanı boru hattı inşa edilmesi planlanıyor.

Dönmez geçen hafta gazın üç aşamada anakaraya taşınacağını söyledi. Deniz dibi doğal gaz üretim sistemlerinin tasarımının ilk aşaması tamamlandı.

Bakan, ikinci faz kapsamında Karadeniz’in kuzeyindeki Zonguldak ili Filyos limanında karada doğal gaz işleme tesisinin temelinin bir buçuk ay önce atıldığını açıkladı. Üçüncü aşama, bu iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatlarının yapımını içerecek.

Dönmez, Karadeniz’de 320 bin kilometrekarelik bir alanda 11 bin kilometrekareye uzanan Sakarya doğalgaz sahasında üç boyutlu sismik araştırmanın tamamlandığını söyledi.

Ülkenin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için Karadeniz’deki arama faaliyetlerine devam edeceğini de doğrulayan Bakan, bu amaçla hükümetin son teknoloji ile donatılmış gemi filosuna dördüncü bir sondaj gemisi eklemeyi planladığını söyledi. .

Bu yılın sonunda veya gelecek yılın başında, Karadeniz’deki mevcut konumumuzun daha batısındaki bir alanda başka bir arama sondajı yapabiliriz” dedi.

Gaz keşfi, ülkenin gaz ithalat bağımlılığının çoğunu hafifletebilir; bunun 48 bcm’si esas olarak boru hatları ve Nijerya, Cezayir ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere birçok ülkeden gelen sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) yoluyla Rusya, Azerbaycan ve İran’dan geliyor.

Cumartesi günü ayrı bir gelişmede, TPAO’ya güneydoğu Siirt ilindeki bir sahada petrol araması için yetkililer tarafından ruhsat verildi. TPAO’ya 15.326 hektarlık bir alanda beş yıllık ruhsat verildi.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!