Fitch, China Evergrande’nin notunu düşürdü, ‘olası’ temerrüt görüyor

Fitch, China Evergrande’nin notunu düşürdü, ‘olası’ temerrüt görüyor
Haberler - 1 sene önce

Fitch Ratings, devasa borçlarını yeniden yapılandırma kabiliyetine ilişkin endişeler nedeniyle emlak şirketini hedef alan bir dizi indirimin sonuncusu olarak, Çarşamba günü China Evergrande Group ve iki yan kuruluşunun notlarını düşürdü.

Düzenleyiciler, Evergrande’nin 1,97 trilyon yuan (304,79 milyar $) borcunun, istikrara kavuşturulmaması halinde ülkenin finansal sistemi için daha geniş risklere yol açabileceği konusunda uyardılar. Fitch yaptığı açıklamada, Evergrande ve bağlı kuruluşları Hengda Real Estate Group Co ve Tianji Holding Ltd’nin uzun vadeli yabancı para birimi ihraççı temerrüt notlarını CCC+’dan CC’ye indirdiğini söyledi. Fitch, CC notunu kredi riskinin “çok yüksek seviyelerini” gösteren olarak tanımlar.

Fitch ayrıca Evergrande ve Tianji’nin üst düzey teminatsız notlarının yanı sıra Scenery Journey Limited tarafından verilen Tianji garantili üst düzey teminatsız tahvillerin notunu CCC’den C’ye düşürdü.

Fitch, “Not indirimi, bir tür temerrütün muhtemel göründüğü görüşümüzü yansıtıyor. Sıkı likidite, azalan sözleşmeli satışlar, tedarikçilere ve yüklenicilere yapılan gecikmiş ödemeleri ele alma baskısı ve varlık elden çıkarma konusunda sınırlı ilerleme nedeniyle kredi riskinin yüksek olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Fitch, Evergrande’nin emlak yönetimi işi Evergrande Property Services Group’un ve yeni enerjili araç işletmesi China Evergrande New Energy Vehicle Group Ltd’nin satışında çok az ilerleme belirtisi gördüğünü söyledi ve bunların elden çıkarılmasını çevreleyen “önemli uygulama riski” olduğu konusunda uyardı. Bunun, offshore tahvil faiz ödemelerinde temerrüt olasılığını artırdığını söyledi.

Evergrande’nin 2021’de vadesi dolacak tahvilleri olmasa da Fitch, yalnızca Eylül ayında 129 milyon dolar ve yıl sonundan önce 850 milyon dolar tahvil faizi ödemesiyle karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor. Şirket ayrıca tedarikçilere yapılan ödemelerle de mücadele ediyor. Salı günü, bir borsa dosyası, Evergrande’nin Ağustos sonu itibariyle bir tedarikçi olan Skshu Paint Co Ltd’ye 562 milyon yuan değerinde ödenmemiş borcu olduğunu gösterdi.

Evergrande’nin Haziran ayında bazı ticari senetleri zamanında ödememesi, hisselerinde ve tahvillerinde bir satışı tetikledi ve giderek artan sayıda tedarikçi, vadesi geçmiş ödemeleri geri almak için dava açtı. Fitch’in not indirimi, Moody’s Investors Service ve yerel derecelendirme kuruluşu China Chengxin International’ın (CCXI) son günlerde yaptığı not indirimlerinin ardından geldi. Evergrande’nin hisseleri, Çarşamba günü erken işlemlerde %4’ten fazla sıçramadan önce %3,08 kadar düştü – ancak ay için yaklaşık %15 düşüşte kaldılar. Evergrande Emlak Hizmetleri Çarşamba günü %1,6 arttı ve Evergrande Yeni Enerji Aracı %9’dan fazla düştü.

Veri sağlayıcı Duration Finance, Haziran 2025 tahvilinin orta fiyatını yaklaşık bir sent artışla 27.48’de gösterirken, offshore tahvilleri yükseldi.

Hong Kong merkezli bir portföy yöneticisi, tahvil fiyatlarındaki daha önceki düşüşleri açıklayarak, “Yatırımcılar sabırsız ve satılmış durumdalar” dedi. 26 senti 2025 tahvili için “iyi bir giriş noktası” olarak gördüğünü söyledi. Evergrande’nin Shenzhen’de işlem gören Mayıs 2023 tahvilinin fiyatı %2.86 düşüşle 33.998 yuan’a geriledi. Geçen hafta CCXI’nin not indiriminin şirketin karasal tahvillerini repo finansman işlemlerinde teminat olarak kullanılmaz hale getirmesinden bu yana tahvilin fiyatı yaklaşık %50 düştü.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!