Fiyatların yükselmesini sağlayan geçici etkiler: TCMB şefi

Fiyatların yükselmesini sağlayan geçici etkiler: TCMB şefi
Haberler - 12 ay önce

Türkiye merkez bankası başkanı, fiyatları yüksek tutan geçici etkilerin azalmasının beklendiğini söyleyerek, temel fiyat önlemlerinin kısa vadede düşeceği görüşlerini vurguladı.

Yatırımcılarla yaptığı görüşmede Başkan Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikasını en kısa sürede enflasyonun düşmesini sağlayacak sıkılıkta belirlemeye devam edeceğini söyledi.

Türkiye’nin yıllık enflasyonu Eylül’de hızlanarak, iki buçuk yılın en yüksek seviyesi olan %19,58’e ulaştı ve bankanın geçen ay politika faizini düşürerek piyasaları şaşırtmasının ardından reel getirileri daha da negatif bölgeye itti.

Ağustos ayında manşet enflasyonun politika faizinin üzerine çıkmasından sonra banka, Eylül ayında %16,98’e yükselen çekirdek “C” enflasyona vurgu yapmaya başladı.

Ancak Kavcıoğlu, Reuters’e verdiği demeçte, bankanın para politikasını belirlerken sadece çekirdek enflasyon önlemlerine bakmadığını vurguladı. Vali, “Arka yakıcıya manşet enflasyonu koyacağımızı söylemedik” dedi.

Para politikasının enflasyonla mücadele için yeterince sıkı olduğunu vurguladı ve arz şoklarının sadece faiz oranı kanalıyla kontrol edilemeyeceğini kaydetti.

Banka geçen ay 100 baz puanlık faiz indirimi ile piyasaları şaşırttı. Gösterge politika faizi %18’e düşürüldü.

Kavcıoğlu güvercin sinyalleri verdi ancak yatırımcılarla yaptığı görüşmede ileride daha fazla gevşeme görüp görmediğine veya ne kadar olacağına dair net bir işaret vermedi. Politikanın en kısa sürede enflasyonu düşürmesini sağlayacağını ve olası riskleri dikkate alacağını söyledi.

Kavcıoğlu, bankanın bir yıldır sıkı bir politika izlediğini ve geçen ayki faiz indiriminin bunu değiştirmediğini söyledi.

Kaynaklara göre vali, çekirdek enflasyon göstergelerinin yakın vadede düşüş eğiliminde olduğunu, fiyatları yüksek tutan geçici etkilerin azalacağını söyledi. Diğer geçici tedbirlerin hafifletilmesinin riske karşı bir tampon olduğunu da sözlerine ekledi.

İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Nilüfer Sezgin, toplantıda verilen bazı yönlendirmelerin, özellikle gıda dışı tedbirlerin manşet enflasyonun altında kalması nedeniyle “faiz indirim eğiliminin devam ettiğini düşündürüyor” dedi.

“Öte yandan (Kavcıoğlu) enflasyon beklentilerini dikkate aldıklarını ifade etti. Piyasanın enflasyon beklentilerinin yükselme olasılığı kısa vadede para politikasını baskılayan bir konu olabilir” dedi.

Merkez bankası enflasyonunun yıl sonuna kadar %14,1’e ulaşacağını tahmin ediyor. Ülkenin geçen ay açıklanan orta vadeli ekonomik programı, yıl sonuna kadar %16,2’ye düşmesini ve 2022 sonunda %9,8’e ulaşmasını bekliyor.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!