İngiltere merkez bankası teşvik, rekor düşük faiz oranı tutuyor

İngiltere merkez bankası teşvik, rekor düşük faiz oranı tutuyor
Haberler - 1 sene önce

İngiltere Merkez Bankası (BoE), borç verenin Birleşik Krallık’ın yıllık enflasyonunun bu yıl %4’ü geçeceği konusunda uyarmasına rağmen Perşembe günü teşvik miktarını ve rekor düşük faiz oranını korudu.

BoE’nin dokuz güçlü para politikası komitesi (MPC), kilit borçlanma maliyetini %0,1’de tutmak için oybirliğiyle oy kullandı.

Politika yapıcılar, “niceliksel genişleme teşvikini” yaklaşık 900 milyar £ (1.2 trilyon $) seviyesinde tutmak için 7’ye 2 oy kullandı. Karar, küresel merkez bankalarının, COVID-19’dan zarar görmüş ekonomiler toparlanmaya başlarken aşırı gevşek para politikasını ve büyük teşvikleri ne zaman geri çekecekleriyle boğuştuğu bir dönemde geldi.

Perşembe günkü haberler, Federal Rezerv’in yakında kendi acil yardımını azaltmaya başlayacağını söylemesinden bir gün sonra geldi. BoE, “İki (MPC) üye, mevcut varlık alım programını şu anda planlandığı gibi yıl sonuna kadar devam ettirmek yerine bu toplantıdan sonra mümkün olan en kısa sürede durdurmayı tercih etti.” Dedi.

TÜFE enflasyonu %3’ün üzerindeyken ve çıktı açığı kapatıldığında varlık alımlarına devam edilmesi orta vadeli enflasyon beklentilerinin daha da yukarı yönlü hareket etmesine neden olabilir.

Merkez bankaları devasa ticari tahvil alımlarına giriştiler ve bu da dünya ekonomisinde devasa nakit miktarlarının dönmesine neden oldu. Bazı analistler, bunun pandemi arz kıtlığına neden olduktan sonra her halükarda yükselen enflasyonu körüklediğini savunuyorlar.

BoE ayrıca Perşembe günü, yüksek enerji ve mal fiyatları nedeniyle yıllık enflasyonun dördüncü çeyrekte hedef seviyesinin iki katından fazla olan %4’ü aşmasının beklendiği konusunda uyardı.

Yıllık enflasyon oranı, pandemiden etkilenen ekonominin yeniden açılmasının ardından Ağustos ayında yüzde 3,2 ile on yılın en yüksek seviyesine yükselmişti. Toplantı tutanaklarında, “Güçlü mal talebi ve devam eden arz kısıtlamaları zeminine karşı, küresel enflasyonist baskılar güçlü kaldı ve maliyet baskılarının daha kalıcı olabileceğine dair bazı işaretler vardı.”

“Petrol fiyatları yüksek kalmaya devam etti ve küresel nakliye maliyetleri artmaya devam etti. Toptan gaz fiyatları Avrupa genelinde önemli ölçüde arttı ” dedi.

Banka ayrıca, eyaletin izinli istihdam destek planının önümüzdeki hafta sonundan itibaren sona ermesi de dahil olmak üzere, ekonomik görünüm üzerinde “önemli belirsizliklerin” devam ettiği konusunda uyardı.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!