Merkez bankaları kriz politikalarından geçişlerine ivme kazandırıyor

Merkez bankaları kriz politikalarından geçişlerine ivme kazandırıyor
Haberler - 10 ay önce

Finans dünyası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ultra gevşek politika duruşunu tersine çevirmeye başlamasını beklerken, diğer merkez bankalarının son hamleleri, COVID-19 devam ederken bile pandemi döneminde uzlaşma günlerinin sayılı olduğuna işaret ediyor. dünya çapında sorunsuz ekonomik toparlanmayı engellemektedir.

Güney Kore merkez bankası Perşembe günü , hanehalkı borcundaki artışın neden olduğu artan finansal istikrar risklerini köreltmek için gösterge faiz oranını çeyrek puan artırarak, koronavirüsün küresel ekonomiyi yaymasından bu yana Asya’da bunu yapan ilk büyük para otoritesi oldu. 18 ay önce.

Güney Kore’deki faiz artırımından önce bile, Latin Amerika ile doğu ve orta Avrupa’daki merkez bankaları, kur dalgalanmaları, küresel tedarik zinciri darboğazları ve bölgesel işgücü kıtlıkları üzerine inşa edilen enflasyonu yenmek için bu yıl faiz oranlarını yükseltmeye başlamıştı. .

Ve daha büyük ekonomi merkez bankaları da hızla ilerliyor. Kanada Bankası, tahvil alımlarını zaten azalttı ve 2022’de borçlanma maliyetlerini artırmaya devam edebilir ve Yeni Zelanda Rezerv Bankası’nın (RBNZ), geçen yıl beklenen bir artıştan vazgeçmesine rağmen, bu yılın sonuna kadar faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor. ani bir COVID-19 kilitlenmesi karşısında hafta.

Kendi adına, Fed, 2021’in sonundan önce, muhtemelen önümüzdeki ay kadar erken bir tarihte bir duyuru ile 120 milyar dolarlık aylık varlık alımlarını azaltmaya çalışıyor. Bununla birlikte, gerçek bir ABD faiz oranı artışı muhtemelen bir yıl veya daha fazla uzakta.

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü ABD merkez bankasının neredeyse iki yıldır art arda düzenlenen yıllık Jackson Hole yaz araştırma konferansında ekonomik görünüm hakkında konuşmaya hazırlanıyor. Sözleri, Fed’in hamlesini yapacağı zaman marjında ​​beklentileri renklendirebilir, ancak herhangi bir somut sinyal vermesi muhtemel değildir.

Bir yılın yarattığı fark

Powell geçen yılki konferansta konuştuğunda – henüz test edilmeye başlanan yeni bir politika çerçevesini açıklarken – 2020 baharında koronavirüs nedeniyle kapanmalar nedeniyle kaybedilen 22 milyon ABD işinin yarısından azı geri kazanılmıştı ve enflasyon Fed’in yarısındaydı. %2 hedef oranı. Karantinaların hala yaygın olduğu ABD dışındaki görünüm de daha az kasvetli değildi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve diğer ekonomilerdeki durum, bir yıl sonra pek de farklı olamazdı.

ABD ekonomisi, kayıp üretiminin tamamını fazlasıyla telafi etti, kabaca 9 milyon daha fazla iş geri alındı ​​ve enflasyon hedefin oldukça üzerinde. Başka yerlerde, son derece bulaşıcı delta varyantı tarafından körüklenen COVID-19 salgınları yerel karantinaları tetiklediğinden, çoğu durumda düzensiz olsa da, dünya ekonomilerinin çoğu tam olarak büyüme moduna geri döndü.

Güney Kore’de ekonomi ikinci çeyrekte yıllık bazda %5,9 büyüdü, bu on yılın en hızlı temposu ve gençler Kore Merkez Bankası’nda borçlanmaya ve finansal istikrar endişelerini alevlendirmeye devam ediyor. İhracata bağımlı Asya ülkesinin ana fabrika sektörü, delta varyantı Çin, Vietnam ve Malezya gibi rakipler için üretim üretimini kısıtlasa bile, Temmuz ayında üst üste 10. ayda genişledi.

Orta Avrupa’nın toparlanması da ikinci çeyrekte bölgedeki karantinaların gevşemesiyle hızlandı. İyileşme – enflasyondaki artışla birlikte – Çek merkez bankasını bu yaz iki kez faiz oranlarını artırmaya ve Macar merkez bankasını Avrupa Birliği genelinde ilk artış olan 24 Ağustos’ta üçüncü faiz artırımını gerçekleştirmeye teşvik etti. Her ikisinin de daha fazla sıkılaştırma yapması bekleniyor ve Çek yetkililer, standart çeyrek puanlık artıştan daha fazlasını sunmaları gerekip gerekmediğini tartışıyorlar.

En erken hareket edenler, enflasyonun genellikle dalgalı döviz piyasalarındaki hareketlerle şiddetlendiği yükselen piyasa ülkeleri olurken, üst düzey ekonomilerde de sıkılaştırma çarkları hareket etmeye başlıyor.

RBNZ, ada ülkesinin altı ay içinde ilk yerel COVID-19 enfeksiyonunu bildirmesinin ardından aceleyle adlandırılan bir kilitlenmenin yanı sıra böyle bir hareketten kaynaklanacak mesajlaşma komplikasyonları nedeniyle geçen hafta oranları artırmamayı seçti. Ancak merkez bankası yetkilileri, yıl bitmeden faiz artırımına gitmeye kararlı görünüyor.

Bu arada, Norveç merkez bankası, enfeksiyonlarda son zamanlarda görülen artışa rağmen, gelecek ayki ilk faiz artırımı planından sapmayacağının sinyallerini vererek, G-10 gelişmiş ekonomileri arasında borçlanma maliyetlerini artıran ilk ülke olma yolunda ilerliyor.

Norges Bank Başkanı Oeystein Olsen geçen hafta yaptığı açıklamada, “Komitenin görünüm ve risk dengesine ilişkin mevcut değerlendirmesinde, politika faizi büyük olasılıkla Eylül ayında yükseltilecek” dedi.

Fed ve diğer birkaç G-10 bankası şimdi bu yıl pandemik uyum önlemlerini azaltmaya başlarken, Fed’in en büyük iki akranı olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası’nın sıkılaştırma hamleleri çok daha ileride görünüyor.

Yine de bu, delta varyantı yayılırken bile koşullarda bir miktar iyileşme görmedikleri anlamına gelmez.

Japonya, COVID-19 vakalarının rekor seviyeye ulaşmasına rağmen geçen ay fabrika sektöründe büyüme yaşayan Asya ekonomileri arasındaydı. Ve önemli bir ECB politika yapıcısı, varyant nedeniyle euro bölgesinin toparlanmasında yalnızca sınırlı bir rüzgar görüyor.

ECB’nin baş ekonomisti Philip Lane Çarşamba günü Reuters’e verdiği demeçte, “Tüm yıl için Haziran ayında beklediğimizden genel olarak çok uzak olmadığımızı söyleyebilirim” dedi. “Oldukça dengeli bir resim.”

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!