Nakit sıkıntısı çeken Lübnan, Irak ile hizmet karşılığı yakıt anlaşması imzaladı

Nakit sıkıntısı çeken Lübnan, Irak ile hizmet karşılığı yakıt anlaşması imzaladı
Haberler - 1 sene önce

İki taraf Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Lübnan’ın nakit sıkıntısı çeken hükümetinin, Irak ile Beyrut’un akut elektrik sıkıntısını hafifletmesine izin verecek yeni bir anlaşmaya göre, mal ve hizmetlerde yılda 1 milyon ton ağır akaryakıt için ödeme yapacağını söyledi.

Lübnan, istikrarını tehdit eden bir ekonomik çöküşün sancıları içinde. Yabancı rezervleri neredeyse tükendi ve giderek artan bir yakıt, ilaç ve diğer temel mal sıkıntısıyla karşı karşıya. Lübnanlıların çoğu günde saatlerce elektrik kesintisi yaşıyor.

Anlaşmayı imzaladıktan sonra Beyrut’a dönüşünde konuşan Lübnanlı geçici Enerji Bakanı Raymond Ghajar, yakıtın elektrik üretimi için kullanılacağını ve dört ay için yeterli olduğunu söyledi. 300-400 milyon dolar değerinde olduğunu söyledi.

Irak Petrol Bakanlığı yaptığı açıklamada, Lübnan’a rafinerilerinden fazla ağır akaryakıt tedarik edeceğini söyledi.

Elektrik talebini en iyi zamanlarda karşılamakta zorlanan Lübnan, 2019’un sonlarında patlak veren kriz sırasında akaryakıt arzının azalması nedeniyle ülke genelinde giderek daha uzun elektrik kesintileri uyguladı.

Birçok Lübnanlı, dizel kullanan özel jeneratörlere güveniyor ve bu da yetersiz durumda.

Hastaneler bu hafta jeneratörlerinin yakıtının bitme riski altında olduğunu ve kritik hastaları riske attığını söyledi.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!