Türk merkez bankası döviz zorunlu karşılık oranlarını artırdı

Türk merkez bankası döviz zorunlu karşılık oranlarını artırdı
Haberler - 1 sene önce

Türkiye merkez bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, parasal aktarım mekanizmasını iyileştirmek için döviz mevduatı zorunlu karşılık oranlarını 2 puan artırdığını ve Türk lirası mevduatın bankacılık sistemindeki payını artırmak için adımlar attığını söyledi.

Resmi Gazete’de yer alan habere göre, bir yıla kadar vadeli mevduatların oranı %19’dan %21’e, bir yıl ve daha uzun vadeli mevduatların oranı ise %13’ten %15’e yükseltildi. Kıymetli madenler ve diğer yükümlülüklere ilişkin zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yapılmadı.

19 Temmuz’dan itibaren geçerli olan revizyonların para politikasının etkinliğini artırmayı ve %17’ye yakın seyreden enflasyonun düşürülmesine yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

Merkez bankası, yerel para cinsinden mevduatları artırmak için lira zorunlu karşılıklara daha yüksek ücret oranları sunacağını söyledi. TL’ye çevrilen bazı döviz mevduatları da zorunlu karşılık yükümlülüğünden muaf tutulacak.

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, yüksek ücret oranı da dahil olmak üzere revizyonların bankaların lirada daha fazla mevduat tutmasını sağlamaya çalıştığını söyledi.

“Fakat döviz mevduatından liraya geçiş bankalara değil, mudilere düşüyor. Mevduat sahiplerinin liraya güven (inşa), istikrar ve güçlü getiri pozisyonu ile yapılabilecek kararlarının değiştirilmesi önemli, “dedi.

Türkler son yıllarda çift haneli enflasyona ve düşen liraya karşı bir önlem olarak sert para birimlerine akın etti. Yerliler tarafından tutulan forex ve değerli metaller Ocak ayında 236 milyar doların üzerinde rekor bir seviyeye ulaştı ancak hafifçe geriledi.

Banka, zorunlu karşılık revizyonlarının lira ve döviz cinsinden zorunlu karşılıklarda sırasıyla 13,2 milyar TL (1,52 milyar dolar) ve 2,7 milyar dolar artışa yol açacağını söyledi.

25 Haziran’da döviz mevduatının toplam mevduata oranına ve dövizden çevrilen lira mevduatın toplam döviz mevduatına oranına bağlı olarak TL zorunlu karşılıkların ücretlendirme oranı artırılacak.

Resmi Gazete’de ayrıca, yabancı para zorunlu karşılıkların yüzde 20’sinin Türk lirası olarak tutulmasına izin veren bir kolaylığın 17 Eylül’deki hesaplama tarihine kadar yüzde 10’a indirileceği ve ardından tamamen kaldırılacağı belirtildi.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!