Türkiye, 2021 GSYİH büyümesinin %8’in üzerinde

Türkiye, 2021 GSYİH büyümesinin %8’in üzerinde
Haberler - 11 ay önce

Ülkenin ticaret bakanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bazı uluslararası kurumların yukarı yönlü revizyonlarını tetikleyen ekonomik aktivitedeki güçlü performansın ve devam eden esnekliğin ortasında, Türkiye ekonomisinin bu yıl %8’in üzerinde büyümesini beklediğini söyledi.

Mehmet Muş, kuzeybatıdaki Edirne ilinde yaptığı bir toplantıda, “Daha önce Türkiye’nin büyüme oranı tahminini düşürenler şimdi tekrar %7,9’a çıkardılar” dedi.

Muş daha fazla ayrıntı vermedi ancak sözleri Fitch’in Cuma günü Türkiye’nin 2021 büyüme tahminini revize etmesinden sonra geldi .

Küresel kredi derecelendirme kuruluşu, ülke ekonomisinin bu yıl Haziran ayındaki önceki %6,3 tahmininden %7,9 oranında büyümesini beklediğini söyledi. Güçlü ilk çeyreğin ardından gelen performans ve baz etkisinin yanı sıra ekonomik aktivitede devam eden esnekliği gösterdi.

Muş, “Tahminimiz bu yılki büyümemizin aslında %8’in üzerine çıkacağı yönünde.

Ekonomi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüdü . Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde, esas olarak baz etkisi nedeniyle ikinci çeyrekte beklenen %20’lik bir sıçrama nedeniyle tam yıl büyümesinin bunu aşabileceğini söyledi.

Ülkenin sanayi üretiminin Nisan-Haziran döneminde yıllık bazda %41,1 arttığını gösteren geçen haftaya ait veriler , ikinci çeyrek için gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinin %20’nin üzerine çıkabileceği yönündeki görüşleri daha da güçlendirdi .

Türkiye, artan COVID-19 vakaları nedeniyle Nisan ve Mayıs aylarında daha sert ancak kısa süreli bir sokağa çıkma yasağı da dahil olmak üzere sokağa çıkma yasakları, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları ve restoran kapanışları uygulamıştı. İmalat ve genel ekonomi büyük ölçüde etkilenmedi ve önlemler Haziran ayında kaldırıldı .

Ekonomi , yıl ortasında devlet destekli kredi patlaması sayesinde pandemi nedeniyle daralmadan kaçınan birkaç küresel ekonomiden biri olarak 2020’de %1,8 büyüdü .

Muş, 12 aylık toplam dış satışların Haziran ayında ilk kez 200 milyar doları (1,7 trilyon TL) aştığı için ülke ihracatındaki güçlü performansı da dile getirdi .

Bakan, 2022’de hızı daha da hızlandırmadan önce, bu rakamı yıl sonuna kadar daha da yükseltme isteğini vurguladı.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!