Türkiye, Avrupa’nın COVID-19 seyahat pasaportu programına eklendi

Türkiye, Avrupa’nın COVID-19 seyahat pasaportu programına eklendi
Haberler - 11 ay önce

Avrupa Komisyonu Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin Türk COVID-19 sertifikalarını Cuma gününden itibaren kabul edeceğini duyurdu.

AB yürütme organı, Türkiye, Kuzey Makedonya ve Ukrayna makamları tarafından verilen COVID-19 sertifikaları için denklik kararları aldı.

Kararla Türkiye, bloğun COVID-19 geçiş sistemine katılıyor ve blok içinde ve blok içinde daha kolay seyahat sağlıyor.

Türkiye tarafından verilen COVID-19 sertifikasına sahip kişiler artık Avrupa içinde seyahat ederken pandemi ile ilgili ekstra önlemlere tabi olmayacak.

Buna karşılık AB vatandaşları da Türkiye’ye girerken COVID-19 geçiş kartlarını kullanabilecekler.

AB Komiseri Oliver Varhelyi, bloğun Dijital COVID Sertifika sisteminde Türkiye, Ukrayna ve Kuzey Makedonya’yı memnuniyetle karşılarken, “Salgınla birlikte savaşırken ortaklarımız da birlikte güvenli bir şekilde açılmanın ayrılmaz bir parçası” dedi.

Vatandaşların 27 ulustan oluşan blokta seyahat etmelerine ve yaz turizmini açmalarına yardımcı olmak için tasarlanan dijital COVID-19 sertifikası Temmuz ayından itibaren kullanıma sunuldu.

Akıllı telefonda veya çıktı olarak alınabilen sertifika, bir gezginin Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış önerilen tüm aşı dozlarını alıp almadığını ve yakın zamanda negatif testinin olup olmadığını gösteren bir QR kodu biçimindedir. COVID-19 enfeksiyonundan yakın zamanda iyileşme nedeniyle sonuç veya bağışıklık.

Ücretsiz olacak, tüm AB ülkelerinde yayımlanacak ve geçerli olacak şekilde tasarlanmıştır ve ulusal dilde ve İngilizce olarak düzenlenmiştir.

Sistem aynı zamanda, sınırı olmayan Schengen bölgesinin AB üyesi olmayan ülkeleri olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’yi de kapsamaktadır.

EMA onaylı aşılar, Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CureVac ve Johnson & Johnson ilaç şirketlerinin ürünleridir.

Pratik anlamda bu, 14 günden daha uzun bir süre önce Pfizer-BioNTech aşılarının her iki aşısını da almış olan Türk vatandaşlarının veya eski COVID-19 testleriyle iyileştiğini kanıtlayabilenlerin bloğa daha fazla kısıtlama olmaksızın girebileceği anlamına geliyor.

Sinovac aşısı yaptıranlar hedef ülkedeki giriş koşullarını kontrol ederken, aşılanmamış olanlar test yaptırmak zorunda kalacaklar.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!