Türkiye küresel jeotermal kapasitenin onda birine sahip

Türkiye küresel jeotermal kapasitenin onda birine sahip
Haberler - 10 ay önce

Anadolu Ajansı (AA) tarafından Salı günü derlenen verilere göre, jeotermal enerjinin Türkiye’nin toplam elektrik üretimi içindeki payı bu yılın ilk yedi ayında istikrarlı bir şekilde artarak 37 megavatlık kapasite artışıyla %3,1’e yükseldi.

Aktif bir tektonik kuşak üzerinde yer alan Türkiye, küresel jeotermal kapasitesinin %11,5’ini oluşturan muazzam bir jeotermal potansiyele sahiptir.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) verilerine göre Türkiye, 2020 yıl sonu itibarıyla 1,613 megavatlık jeotermal enerji kapasitesi ile dünyada dördüncü, Avrupa’da ise birinci sırada yer aldı.

Ülkenin kurulu jeotermal elektrik kapasitesi Temmuz ayı sonunda 1.650 megawatt’a yükseldi ve jeotermal santral sayısı 63’e ulaştı.

Temmuz sonunda 98.263 megavat olan toplam kurulu elektrik kapasitesinin %1,65’ini jeotermal enerji oluşturdu.

Ocak-Temmuz döneminde üretilen toplam 188,8 milyar kilovat saat (kWh) elektriğin %3,1’ini veya 5,9 milyar kWh’sini jeotermal santraller oluşturdu.

Jeotermal enerji, ülkenin doğal gaz ithalatını ve genel enerji ithalat faturasını azaltmada önemli bir role sahiptir.

Jeotermal elektrik, bu dönemde 1,2 milyar metreküp (bcm) doğal gaz ithalatını önleyerek 200 milyon doların (1,68 milyar TL) üzerinde tasarruf sağladı.

Türkiye’nin jeotermal enerji kurulu güç kapasitesi ağırlıklı olarak ülkenin Ege bölgesinden kaynaklanmaktadır ve Aydın ili 850.4 megavat kapasite ile liderdir.

Bunu 353,8 megavat ile Denizli, 349,2 megavat ile Manisa, 28 megavat ile Çanakkale ve 3 megavat ile Afyonkarahisar takip ediyor.

Türkiye’de jeotermalden elektrik üretimi ilk olarak 1975 yılında kamu yatırımları ile başlamıştır. Özel sektör tarafından inşa edilen ilk santral 2006 yılında işletmeye alınmıştır.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!