Türkiye stratejik yapay zeka yol haritasını çıkardı

Türkiye stratejik yapay zeka yol haritasını çıkardı
Haberler - 11 ay önce

Türkiye, akıllı canlılara özgü dinamik ortamlarda karar verme, anlam keşfetme ve öğrenme gibi eylemlerin bir bilgisayar veya bir bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilecek yapay zeka (AI) alanındaki stratejisi için bir yol haritası çiziyor. bilgisayar kontrollü makine. Buna göre 2021-2025 Ulusal Yapay Zeka Stratejisine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Belge, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 11. Kalkınma Planı doğrultusunda hazırlandı.

“Dijital Türkiye” ve “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonları çerçevesinde ülkenin sahadaki öncelikleri ve atılması gereken adımlar belirlendi.

Digital Turkey, dijital teknolojiyi, ürün ve hizmetleri sosyal, ekonomik ve kamusal faaliyetlerinde kullanarak sağladığı verimlilik artışı ve veriden yarattığı değer ile küresel ölçekte rekabetçi bir Türkiye hedeflemektedir.

Türkiye’nin yüksek teknolojili ürünleri milli ve özgün üretecek insan ve altyapı kapasitesini geliştirmeyi hedefleyen Milli Teknoloji Hamlesi ise ekonomik ve teknolojik bağımsızlığı güçlendirmeyi, kritik teknolojilerde atılımlara yol açacak politika ve uygulamaları hayata geçirmeyi hedefliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’nin önsözünü bizzat yazdı . Yapay zekaya dayalı sistemlerin üretim süreçleri, günlük yaşam ve kurumsal yapılar üzerinde köklü bir dönüştürücü etkiye sahip olduğunu belirten Erdoğan, bunun insanlığı yeni bir çağın eşiğine getirdiğini kaydetti.

Erdoğan, “Uygulama alanı giderek artan yapay zeka teknolojilerinin küresel ekonomik yapı üzerinde internet devriminden daha büyük bir etkisinin olması bekleniyor” dedi. Cumhurbaşkanı ayrıca, İslam Altın Çağı’nın büyük Müslüman mucitlerinden ve mühendislerinden sibernetiğin kurucusu İsmail El Cezeri’den ve Türkiye’de yapay zekaya ilk adımı atan profesör Cahit Arf’tan bahsetti.

Erdoğan, “Ülkemizin yapay zeka alanında bir atılım yapma zamanının geldiğine inanıyoruz” dedi. ortak değerlerimiz doğrultusunda bu sistemlerin geliştirilmesini ve işletilmesini içeren bir anlayışla yapay zeka sistemleri tasarlayarak, köklü medeniyet tecrübemizle.

6 stratejik öncelik

Ulusal Yapay Zeka Stratejisi, “AI uzmanlarının yetiştirilmesi ve sahada istihdamın artırılması”, “araştırma, girişimcilik ve yenilikçiliğin desteklenmesi”, “kaliteli verilere ve teknik altyapıya erişim”, “sosyoekonomik hızlandırıcı düzenlemelerin yapılması” olmak üzere altı stratejik öncelik etrafında tasarlandı. adaptasyon”, “uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi” ve “güç dönüşümünü hızlandırmak için yapısal ve ticari”.

Stratejide belirlenen 2025 hedefleri arasında, yapay zeka sektörünün en az 50.000 kişiye istihdam sağlayarak gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) katkısının %5’e ulaşması yer alıyor .

Uluslararası kuruluşlar, çerçeveye göre güvenilir ve sorumlu yapay zeka ile sınır ötesi veri paylaşımı alanında düzenleyici çalışma ve standardizasyon süreçlerine aktif olarak katkıda bulunacak; Türkiye’nin ise AI endekslerinde ilk 20 ülke arasında yer alması hedefleniyor.

Stratejiye göre, yaklaşık 50 milyar dolar (426,41 milyar TL) tutarındaki küresel yapay zeka harcamalarında önümüzdeki beş yıl içinde pazar büyüklüğünün iki katına çıkması bekleniyor. Çeşitli araştırmalara göre yapay zeka, 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 13 trilyon ila 15,7 trilyon dolar civarında katkıda bulunacak ve %13-14 büyüme sağlayacak.

Önümüzdeki üç yılda üretilecek verilerin, son 30 yılda üretilen verilerden daha fazla olacağı tahmin ediliyor. ABD ve Çin’de yapay zekaya odaklanan girişim sayısı 2.000’e ulaşırken, Türkiye’de bu sayı 200 civarında. Türkiye’deki yapay zeka girişimlerinin yaklaşık yarısı, teknoparklar olarak da bilinen teknoloji parklarında yer alıyor ve bunların %73’ü İstanbul’da bulunuyor.

Türkiye’deki kamu kurumlarını yeni nesil teknolojilere hazır hale getirmek ve verilere dayalı etkin karar alma süreçlerine sahip olmak için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi bünyesinde Büyük Veri ve Yapay Zeka Uygulamaları Daire Başkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü kuruldu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Yapay Zeka Enstitüsü de üniversitelerin araştırma merkezlerini ve özel sektörleri bir araya getirerek yapay zeka teknoloji çözümlerinin üretilmesi için kuruldu.

Yapay Zeka Stratejisi’nin Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde 24 Ağustos’ta düzenlenecek törenle kamuoyuna tanıtılması planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Ali Taha Koç.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!