Türkiye’nin Almanya üzerinden Avrupa pazarlarına giren ilk elektrikli otomobili

Türkiye’nin Almanya üzerinden Avrupa pazarlarına giren ilk elektrikli otomobili
Haberler - 11 ay önce

Sanayi Kuruluşu CEO’su Gürcan Karakaş, Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) tarafından üretilen Türkiye’nin yerli ve tamamen elektrikli aracının ilk modellerinin 2022 sonunda seri üretim hatlarından çıkarak ülke pazarına sunulacağını söyledi. , dedi Salı.

Alman basınına yaptığı açıklamada, araçların iç pazarda satıldıktan sonra yaklaşık bir buçuk yıl içinde ilk olarak Almanya pazarına gireceğini ve ardından genel olarak Avrupa pazarlarına sunulacağını söyledi.

Almanya’nın saygın otomotiv yayını Automobilwoche’ye verdiği röportajda Karakaş, TOGG’un Avrupa basınında da geniş yer bulmaya başlamasıyla gelişmeleri değerlendirdi.

Alman yayını, TOGG’un iddialı planlarının büyük bir rekabete hazırlandığını vurguladı.

Türkiye’de sektörünün en etkili firmalarının ortaklığıyla 3 milyar euro (3,6 milyar dolar) ortak yatırımla kurulan TOGG’un, “Bu aynı zamanda Türkiye’nin bir dönüşüm projesi. Avrupa’nın otomotiv alanında en önemli tedarikçi ülkelerinden biri ve önemli bir maliyet avantajına sahip.”

TOGG, elektrikli pilleri için Çinli pil şirketi Farasis ile ortaklık kurdu . Çinli şirket, Almanya’da bir fabrika kurdu ve orada gerçekleştirilen üretimden pil hücrelerini tedarik edecek.

Karakaş, “Türkiye’de şirketle ortak üretim planlarımız var” dedi.

Bu arada Akşam gazetesi, TOGG’un Avrupa pazarlarına ilk adımını Türk nüfusunun yoğun olduğu Almanya’dan atmayı planladığını da yineledi.

TOGG’un geçtiğimiz Mayıs ayında Stuttgart’ta bir inovasyon merkezi kurmaya başladığı ve TOGG Europe GmbH’nin önemli bir üs olarak hizmet vereceğinin altı çizildi.

Şirketin ihracat planları ve yeni hedefleri hakkında da açıklamalarda bulunan Karakaş, şu anda yaklaşık 450 kişiye istihdam sağladıklarını ancak şirketin insan kaynağı açısından çok hızlı büyüdüğünü söyledi.

Yıl sonuna kadar toplam 800 çalışana ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

2030 yılına kadar, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen TOGG’a ait olan beş farklı tamamen elektrikli modelden toplam 1 milyon adet, TOGG’un Türkiye’nin kuzeybatısındaki Bursa ilindeki Gemlik fabrikasında üretilecek.

Temmuz 2020’de ülkenin otomotiv başkenti olarak adlandırılan Bursa’da ülkenin ilk yerli otomobil fabrikası olan bu özel fabrikanın inşaatı için temel atma töreni düzenlendi.

Etkinlik, ülkenin geçen yıl Aralık ayında tamamen yerli olarak üretilen ilk otomobilin prototiplerini açıklamasının ardından geldi. Tesis, yerli bir otomobil mühendisliği, tasarım ve üretim merkezine ev sahipliği yapacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada, 60 yıllık bir hayali gerçekleştirerek ülkenin ilk yerli otomobilini üretmenin “tarihi bir adım” olduğunu söyledi.

Alman basınında da yayınlanan yazıda, Türkiye’nin ülkede kapsamlı şarj altyapısı sağlamak için çalışmalarını hızlandırdığı da belirtildi.

4.000’den fazla şarj istasyonunun devreye alınması planlanıyor. Yapılan yatırımlar ile ana yollarda her 10 kilometrede bir standart şarj istasyonu ve 25 kilometrede bir hızlı şarj istasyonları kurulması hedefleniyor.

TOGG, üretime başlayacağı 2022 yılı itibariyle Avrupa’nın klasik olmayan ilk doğuştan elektrikli SUV üreticisi olacak.

Haziran 2018’de Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding’in yanı sıra bir çatı kuruluş olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olmak üzere beş sanayi devi TOGG’u oluşturmak için el ele verdi. 2030 yılına kadar bir spor arazi aracı (SUV), sedan, c-hatchback, b-SUV ve b-MPV olmak üzere beş farklı model üretecek ve tüm fikri ve sınai mülkiyet haklarına sahip olacak.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!