Türkiye’nin cari açığı Haziran’da 8 ayın en düşük seviyesine ulaştı

Türkiye’nin cari açığı Haziran’da 8 ayın en düşük seviyesine ulaştı
Haberler - 11 ay önce

Türkiye’nin cari işlemler açığı Haziran ayında yaklaşık 1,13 milyar dolara (9,68 milyar TL) daralarak Cuma günü yayınlanan resmi verilere göre bu yılın en düşük açığını gösterirken, artan ihracat ve turizm gelirlerindeki kısmi toparlanma nedeniyle tüm yıl açığı düşmeye devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), açığın geçen yılın aynı ayında 3,08 milyar dolardan düştüğünü söyledi. Mayıs ayında cari açık 3,2 milyar dolar oldu.

Haziran rakamlarıyla açık dördüncü ayda da daralmaya devam etti.

Veriler, ülkenin 12 aylık cari açığının bir ay önceki 31.86 milyar dolardan 29.7 milyar dolara gerilediğini gösterdi.

Cari işlemler hesabı, büyük ölçüde ticaret açığındaki keskin artış ve koronavirüs serpintisine bağlı olarak azalan turizm gelirleri nedeniyle 2020’de 36,72 milyar dolar açık kaydetti.

Haziran ayındaki düşüş, hizmet ticareti dengesinde geçen yılki 346 milyon dolarlık açıktan 1,5 milyar dolarlık fazladan kaynaklandı ve turizm ve diğer hizmetlerdeki toparlanmanın Türkiye’nin dış dengesizliğindeki iyileşmedeki rolünü vurguladı.

Veriler, mal ticaretindeki açığın da Mayıs ayında 3 milyar doların biraz üzerinde olmasına kıyasla 1,6 milyar dolara daraldığını gösterdi.

Portföy girişleri Haziran ayında 2,8 milyar dolara, doğrudan yabancı yatırım ise 796 milyon dolara ulaştı.

12 ekonomistten oluşan bir Reuters anketindeki medyan tahmin, Haziran ayında 1,1 milyar dolar açık öngördü ve tahminler 900 milyon dolar ile 1,3 milyar dolar arasında değişiyor.

Anadolu Ajansı (AA) tarafından bu hafta ankete katılan 17 ekonomistten oluşan bir grup, tahminin 700 milyon ila 2,3 milyar dolar arasında değiştiği için 1,26 milyar dolarlık bir boşluk öngördü.

Enerji ithalatı faturasının daha yüksek olmasına rağmen, daha yumuşak çekirdek ve altın ithalatının yanı sıra turizm gelirlerindeki kısmi toparlanma sayesinde cari açığın 2020’deki %5,2’den bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yaklaşık %2,5’ine düşmesi bekleniyor. , Citi geçenlerde müşterilerine bir araştırma notunda söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, cari açığın önemli bir bileşeni olan ticaret açığı Haziran ayında yıllık %0,2 daralarak 2,85 milyar $’a geriledi .

Turizm geliri ve ihracatındaki artışın 2021’de açığı geçen yıla göre daraltması bekleniyor.

Reuters anketindeki 10 ekonomistin tam yıl açık için medyan tahmini, 18.4 milyar ila 27.5 milyar dolar aralığında 22 milyar dolardı. AA anketi, yıl sonu dengesinin 21.3 milyar dolar açık göreceğini tahmin ediyor.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu geçen ay Türkiye’nin yılın geri kalanında cari fazla vereceğini söylemişti.

Ülkenin 12 aylık cari hesabı, 2019’u 2001’den bu yana ilk kez fazla vererek kapattı.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!