Türkiye’nin cari açığı Temmuz’da daralma eğilimini sürdürüyor

Türkiye’nin cari açığı Temmuz’da daralma eğilimini sürdürüyor
Haberler - 1 sene önce

Türkiye’nin cari açığı turizm gelirlerindeki artışın etkisiyle Temmuz ayında daralmaya devam etti. Pazartesi günü açıklanan resmi verilere göre, bir ay önce yaklaşık 1,13 milyar dolar ve bir yıl önce 1,99 milyar dolar olan fark, Temmuz ayında 638 milyon dolar (5,39 milyar TL) oldu.

Açık beklenenden daha fazla geldi ancak yine de 11 ayın en düşük seviyesini işaret etti ve daralma eğilimini sürdürdü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, ülkenin 12 aylık cari açığı bir ay önceki 29,7 milyar dolardan 27,8 milyar dolara geriledi.

Düşüşün temel nedeni, turizm ve diğer hizmetlerdeki toparlanmanın Türkiye’nin dış dengesizliklerindeki iyileşmedeki rolüne dikkat çekerek, hizmet ticareti dengesinde bir yıl önceki 295 milyon $’a kıyasla yaklaşık 2,95 milyar $’lık fazlaydı.

Veriler, mal ticaretinin bir önceki yılın aynı ayına göre 1,02 milyar dolar artarak 2,98 milyar dolar açık verdiğini gösterdi.

Altın ve enerji hariç cari hesap, geçen yılın aynı ayındaki 1,92 milyar dolarlık fazlaya kıyasla 2,75 milyar dolarlık fazla verdi.

Net portföy girişlerinin 1,93 milyar dolara ve doğrudan yabancı yatırımın 1,03 milyar dolara ulaşmasıyla resmi rezervler Temmuz ayında bir ay öncesine göre 6,7 milyar dolar arttı.

Bir Reuters anketi, Temmuz ayında 570 milyon dolarlık bir açık öngördü. Bir Bloomberg anketi 530 milyon dolarlık bir boşluk beklerken, bir Anadolu Ajansı (AA) anketi 540 milyon dolarlık bir açık öngördü.

Tüm yıl için, Reuters anketindeki 11 ekonomistin medyan tahmini, 18 milyar ila 25 milyar dolar arasında değişen yanıtlarla birlikte 20 milyar dolarlık bir açıktı. AA anketi, 2021 sonundaki açığın 21.3 milyar dolar olacağını öngördü.

Cari işlemler hesabı, büyük ölçüde ticaret açığındaki keskin artış ve koronavirüs serpintisine bağlı olarak düşen turizm gelirleri nedeniyle 2020’de 36,72 milyar dolar açık kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, cari hesabın önemli bir bileşeni olan ticaret açığı Temmuz ayında yıllık %51,3 artarak 4,28 milyar $’a ulaştı.

Turizm gelirlerinde ve ihracatta geçen yıldan elde edilen artışın, 2021’de açığı geçen yıla kıyasla bir bütün olarak daraltması bekleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, yabancı turist gelişleri Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayında bir milyondan az iken, Temmuz ayında 4.36 milyona yükseldi.

Geçen ay merkez bankası, ticari krediler ve kısa vadeli dış borç stoku dahil olmak üzere dört veri noktasını revize etti ve bunun da tüm yıl için açığı etkilemesi bekleniyor.

Bir bütün olarak 2021 için, 20 milyar dolarlık tahmin, orta vadeli projeksiyonların bir parçası olarak bir hafta önce açıklanan 21 milyar dolarlık hükümet tahmininden daha düşüktü ve bu da gelecek yıl 18,6 milyar dolara düşeceğini öngördü.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu Temmuz ayında Türkiye’nin yılın geri kalanında cari fazla vereceğini söylemişti.

Türkiye’nin 12 aylık cari açığı, 2001’den bu yana ilk kez 2019’u fazla vererek kapattı.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!