Türkiye’nin Ege Kıyılarındaki En Verimli 6 Çiftçi Pazarı

Türkiye’nin Ege Kıyılarındaki En Verimli 6 Çiftçi Pazarı
Haberler - 1 sene önce

Neden baharda, ülkenin muhteşem Ege kıyılarını ve ötesini çevreleyen Türkiye’nin en ünlü ve güzel çiftçi pazarlarına ve pazarlarına bir geziye uğramayasınız?

Sağlıklı beslenmenin vücudumuz için daha önemli olduğu ve güçlü bir bağışıklık sistemini sürdürdüğü bir zaman olmamıştı. Neyse ki, Türkiye’de mutfak mevsimliktir ve bu nedenle yiyeceklerimizden maksimum miktarda besin tüketmek için idealdir. Ege bölgesinde bahar mevsimi yabani yeşillikleri, narenciye ve kuşkonmaz, rezene ve enginar gibi sevilen sebzeleriyle ünlüdür. Reçel, turşu ve ekmek gibi yerel ürünlerin ve ev yapımı ürünlerin en iyilerini sunmanın yanı sıra, Türkiye’deki çarşıların ve çiftçi pazarlarının çoğunda çok çeşitli tekstil ürünleri, süs eşyaları, aksesuarlar ve ev eşyalarının bulunduğu tezgahlar da yerel pazarlara dönüşüyor. her şey ve istediğini bile bilmediğin her şey için “tek durak noktası”!

Ayvacık Pazarı: 100’e yakın köyden gelen ürünlerin doruk noktası

Türkiye’nin kıyı bölgesinin batı ucundan başlayan Ayvacık, Çanakkale’nin Kazdağları bölgesinde 90 köyün üzerinde hizmet veren ana ilçe. Bölge, çarpıcı kıyı şeridi, el değmemiş doğası ve ülke çapında tanınan ve aranan birinci sınıf ürünleriyle bilinir. Kösedere’den ülkenin en çok beğenilen domatesini, komşu Ezine’nin en iyi peynirini ve çok çeşitli yabani otları burada bulabilirsiniz. Kuşkusuz, kasaba yabancı göze pek bir şey sunmasa da, kıyı şeridini çevreleyen köyler bambaşka bir hikaye. Ayvacık’ta Cuma günleri kurulan haftalık pazar, belde sokakları, uygun kapalı pazar alanı ve yerli halkın ev yapımı peynirler ve süt ürünleri ile özenle seçilmiş yabani otların satıldığı daha alt seviyedeki köylüye özgü bir pazara yayılıyor.

Köyceğiz Pazarı: Teknede bal için tatlı bir ikram

Ülkenin en iyi ballarından bazılarını ürettiği bilinen Köyceğiz, aynı adı taşıyan bir göle yayılmış, Akyaka ve Dalyan’ın popüler tatil yerleri arasında bulunan ve Marmaris’e yakın bir belde. Pazartesi günleri düzenlenen haftalık pazar, çok çeşitli ürünler, mantarlar, yabani yeşillikler, bal ve hatta tümü yerel satıcılar tarafından üretilen veya özenle seçilmiş bitkileriyle ünlüdür. Bu özel pazarın son derece popüler olmasının bir başka nedeni de tekneyle erişilebilir olmasıdır. Evet, doğru okudunuz, Türkiye’nin güneybatı kıyısındaki bir başka göçmen merkezi olan Dalyan sakinleri için, müşterileri alışveriş yapmaları için bu pazara götüren haftalık bir tekne taksiye binmek düzenli bir uygulamadır. Tekne yolculuğunun kendisi muhteşem ve sazlıklar ve onlara oyulmuş antik türbelerin bulunduğu nefes kesici bir dağ silsilesi arasında.

Yalıkavak Pazarı: Çok güzel, üç kez yapıldı

Bodrum’un uçsuz bucaksız yarımadasının batı tarafında yer alan Yalıkavak, göçmenler için yarımadanın en popüler şehirlerinden biridir., zengin ve ünlü ve paparazziler. Günaydın, Sait ve Nusr-Et gibi Türkiye’nin gözde restoranları ile Mezzaluna gibi uluslararası seçkin restoranlara ev sahipliği yapan lüks marinanın (yemek yiyenleri için helikopter pisti düşünün) eklenmesiyle Yalıkavak, alışverişin en gözde mekanı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Türk Rivierası olarak adlandırılan yerde yemek ve insanları gözlemlemek. Yarımadanın en köklü bölgelerinden biri olan Yalıkavak, neyse ki yöre halkı için Bodrum’un en iyi çarşısına sahip. Kasaba merkezindeki geniş bir meydanda düzenlenen Yalıkavak’ta haftalık pazar o kadar büyüdü ki, Salı günleri pazarın mevsimlik meyve ve sebzelere ayrıldığı üç güne yaymak zorunda kaldılar. tekstil, süs eşyaları ve ev eşyaları,Hafta sonu kilitlenmeleri ) bit pazarı haline geldiğinde ikinci el parçalara. Yöre halkı tarafından “Bez Pazarı” (“Bez Pazarı”) olarak adlandırılan tekstil pazarı, özellikle pamuklu Buldan ve Şile gibi yöresel tekstiller, yazlık elbiseler gibi çok çeşitli giysiler bulabileceğiniz için kaçırılmayacak bir pazar değil. aşçılık ve ev eşyalarının yanı sıra kilim ve el yapımı takılar gibi.

Tire Salı Pazarı: Türkiye’nin en büyük çiftçi pazarı

Türk satıcıların daha fazla müşteriyi cezbetmek için bu bibere (model baharatlı) ünlü model Çağla Şikel’in adını vermek gibi yaratıcı taktikler uyguladıkları biliniyor. (Arşiv Fotoğrafı)
Türk satıcıların daha fazla müşteriyi cezbetmek için bu bibere (model baharatlı) ünlü model Çağla Şikel’in adını vermek gibi yaratıcı taktikler uyguladıkları biliniyor. (Arşiv Fotoğrafı)
Türkiye’nin en büyük gıda pazarlarından biri olmasa da, Tire Salı Pazarı adını düzenlendiği gün olan Salı gününden alıyor. Tire kuşkusuz sahil boyunca yer almasa da İzmir iline ev sahipliği yapıyor ve bu nedenle Kuşadası ve Selçuk gibi birçok popüler tatil beldesine kısa bir sürüş mesafesinde bulunuyor. Çok çeşitli mevsimlik ürünler, yöresel otlar ve yeşillikler, peynirler, zeytinler ve yağlara sahip olmanın yanı sıra, bu pazar aynı zamanda Türkiye’nin harika el sanatlarından bazılarını, takı ve aksesuarlardan keçe halı, yatak çarşafları gibi ev dekorasyonlarını sergilemekle de ünlüdür. Eyerler, bakır ve kalaylama.

Fethiye Pazarı: Tüm yollar Fethiye’nin Salı pazarına çıkar

Marmaris, Dalyan, Kalkan ve Kaş gibi komşu göçmen merkezlerinden ve tatil destinasyonlarından gelen akınlar, çok çeşitli meyve, sebze ve yöresel yeşillikleriyle kelimenin tam anlamıyla Fethiye’nin Salı pazarına otobüs yükleriyle akın ediyor. Yöre hanımları, kekik, adaçayı, nane gibi elle toplanmış otları satmanın yanı sıra, el sarması, gözleme gibi hamur işleri, reçel ve diğer koruyucular ile fırında ekmek de hazırlıyor. Ayrıca, seçtiğiniz bir seçkiyi satın alabileceğiniz ve komşu balık restoranlarından bazılarında sizin için pişirebileceğiniz popüler bir balık pazarı da vardır.

Alaçatı Çiftçi Pazarı: Oraya gidin ya da meydan olun!

İzmir’in güneş ve sahil beldesi Çeşme’de Alaçatı’nın ünlü çarşısı / çiftçi pazarını ziyaret etmek için bahardan daha iyi bir zaman olamaz. Bu sezonun öne çıkan kısmı sadece bölgenin yabani yeşillikleri ve otları değil, o kadar ki onlara adanmış bir festival bu hafta 12. yılına giriyor ve enginar gibi spesiyaliteler yakında tezgahlara çıkacak, bu son derece popüler tatil. Burası yaz aylarında o kadar popüler hale geliyor ki, kalabalıklar arasında yürümek zorlaşıyor ve tatil öncesi sezonu rüzgar sörfü cenneti olarak ikiye katlanan şirin Arnavut kaldırımlı sokakları olan bu butik kasabayı ziyaret etmek için en iyi zaman haline getiriyor. Alaçatı Çiftçi Pazarı, taze ürünlerden peynire, giysiye, tekstile ve hatta antikalara kadar her şeye sahip. Genellikle cumartesi günleri yapılır.

Alaçatı Ot Festivali sanal oluyor

Biri Türkiye’de her yıl düzenlenen en iyi bilinen bahar festivalleri, 12. Alaçatı Ot Festivali nedeniyle COVID-19 pandemik devamına, bu yıl 12 Nisan 10 online gerçekleşiyor olacak. Sonuç olarak, İzmir’in bu muhteşem butik kasabasına akın eden kalabalığın yerine Alaçatı’dan ve Alaçatı’ya bağlı şefler ve mutfak uzmanları, tükettikleri sağlıklı yemeklere örnek olacak yerel mutfak spesiyallerinin videolarını yükleyecekler. hiç bu kadar önemli olmamıştı ama Alaçatı’nın yöresel mutfağı için bir arşiv görevi de görecek. Bölgenin geniş yabani yeşil çeşitlerine odaklanacak videolar, @evdeotsenligi ve @alacatiturizmdernegi sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!