Türkiye’nin otomobil ihracatı AB pazarındaki artışını sürdürüyor

Türkiye’nin otomobil ihracatı AB pazarındaki artışını sürdürüyor
Haberler - 1 sene önce

Ülkenin ihracat işlerinin lokomotifi olarak adlandırılan Türk otomotiv sektörü, 2021 yılının ilk yedi ayında Avrupa Birliği ülkelerine yaptığı satışları bir önceki yıla göre %24 oranında artırarak 10,7 milyar dolara ulaştı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) Uludağ Otomotiv Sanayi İhracatçıları Birliği verilerine dayandırdığı Cuma günü yayınlanan bir habere göre, sektör söz konusu dönemde toplam 16,3 milyar dolarlık araç ihraç etti. Otomotiv sektörü , Türkiye ihracatında %13,5’lik payla yine birinci sırada yer aldı.

Geçen yılın ilk yedi ayında 8,6 milyar dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleştirilen AB ülkeleri, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde 10.7 milyar dolar ile ülke grubu bazında ilk sırada yer aldı. AB üyelerinin otomotiv sektöründeki payı %65,6 olarak ortaya çıktı.

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika ve Polonya’ya yapılan satışlardaki artış özellikle Euro Bölgesi pazarında önemli oldu.

Almanya, Türkiye otomobil ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre %30,5 artışla ilk sırada yer aldı. Ülkeye yapılan ihracat 1,8 milyar dolardan 2,4 milyar dolara yükseldi.

Fransa, Almanya’yı 1,8 milyar dolarlık ihracat rakamı ile ikinci büyük pazar olarak izledi.

İlk 10 ihracat ülkesinden listede dördüncü sırada yer alan İtalya’ya yapılan ihracat, %39 artışla 1,2 milyar dolardan 1,3 milyar dolara yükseldi.

Listedeki beşinci ülke olan İspanya’ya bir önceki yıla göre %30 artışla 908 milyon dolarlık otomotiv ihracatı yapıldı.

Polonya’ya yapılan otomotiv ihracatı %51 artarak 447,1 milyon dolardan 675,2 milyon dolara yükseldi.

Belçika, Ocak-Temmuz döneminde Türkiye’den yıllık %11 artışla 628,7 milyon dolarlık araç ithal etti.

Aynı dönemde en fazla ihracat yapan dokuzuncu ülke olan Slovenya’ya yapılan ihracat ise 580.3 milyon doları buldu.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!