Türkiye’nin rüzgar enerjisi kapasitesi 10.000 MW eşiğini aştı

Türkiye’nin rüzgar enerjisi kapasitesi 10.000 MW eşiğini aştı
Haberler - 1 sene önce

Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) Salı günkü verilerine göre, Türkiye’nin kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi 8 Ağustos itibariyle 10.010 megawatt’a (MW) ulaştı.

Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde ülkenin kurulu elektrik kapasitesi 98.800 MW’a, temiz elektrik kapasitesi ise 51.900 MW’a ulaştı.

10,00 MW kurulu rüzgar enerjisi eşiği, ülkenin yeşil enerji hamlesinde önemli bir kilometre taşı olmasına rağmen, halen Türkiye’nin temiz enerji kurulu gücünde lider olan hidroelektriğin gerisinde kalmaktadır.

Türkiye, enerji stratejisinin temel direklerinden biri olarak enerji arzının güvenliğine öncelik vermiş ve temiz enerji sektöründeki yatırımları artırma çabalarına yol açmıştır.

Türkiye, özellikle yenilenebilir elektrik üretiminin büyümesi yoluyla, son on yılda enerji karışımında önemli ölçüde çeşitlendiğini gördü.

Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücü içinde rüzgar enerjisinin payı %10’a ulaşırken, rüzgar enerjisi toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünün %19,3’ünü oluşturmaktadır.

Bu yılın Ocak-Temmuz döneminde rüzgar enerjisi toplam elektrik üretiminin yaklaşık %9’unu karşıladı ve yaklaşık 1 milyar dolarlık doğal gaz ithalatının yerini aldığı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin rüzgar kapasitesi ve ekipman üretimi, şu anda dünyanın en büyük 10 pazarından biri olacak kadar büyümüştür.

Bu sektördeki büyüme, Türkiye’nin geçen yıl Avrupa’nın en büyük beşinci ekipman üreticisi haline geldiğini şimdiden gördü. Bu büyüme, Türkiye’nin ihracatını altı kıtada 45 ülkeye yaymasına da yardımcı oldu.

Türkiye’deki 77 rüzgar ekipmanı üreticisinin %70’i gelirlerini ekipman ihracatından sağlıyor.

Türkiye sıralanmış rüzgar enerjisi en fazla yatırım ilk beş Avrupa ülkesi arasında WindEurope, dernek göre, 2020 yılında kara rüzgar enerjisi yatırımlarının onun üzerinde 1 milyar euro ($ 1170000000) ile o Avrupa’da ve dünyadaki rüzgâr enerjisi için savunucuları.

Finansal destek ve yatırımların yanı sıra yeni teknolojilerin uygulanması, ülkenin rüzgar enerjisi sektörünün kurulu kapasitesinin son 10 yılda on kat artmasına yardımcı oldu.

Türkiye, yenilenebilir enerji kapasitesi büyümesi açısından geçen yıl Avrupa’da beşinci sırada yer aldı ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Yenilenebilir Enerji 2020 raporuna göre, 2025 yılına kadar 22,2 gigawatt (GW) ekleyerek 66,8 GW’a ulaşması bekleniyor.

Ülke ayrıca rüzgar türbini ekipmanı için büyük ölçekli üretim tesisleri açısından Avrupa’nın ilk beş ülkesi arasında yer aldı.

İl bazında en yüksek rüzgar enerjisi kapasitesi yaklaşık 1.700 MW ile İzmir ili olurken, onu 1.300 MW ile Balıkesir, yaklaşık 850 MW ile Çanakkale, 750 MW ile Manisa ve 420 MW ile İstanbul izledi.

İstanbul dışında, rüzgar enerjisi kapasitesi yüksek olan bu lokasyonların büyük çoğunluğu Ege bölgesinde yer almaktadır.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!