Yeni anlaşmalar, yeni projeler: IDEF, Türk silah sanayisine hız katıyor

Yeni anlaşmalar, yeni projeler: IDEF, Türk silah sanayisine hız katıyor
Haberler - 1 sene önce

Akıllı iletişim, arttırılmış gerçeklik, seyir füzeleri, füze motorları veya kıyı güvenliği de dahil olmak üzere çeşitli protokoller, en imzalanan 15 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF 2021) büyük küresel fuar işbirliği anlaşmaları ile ikinci gününde devam ederken, Çarşamba günü o yerli savunma sanayisini güçlendirecek.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) ile koordineli olarak düzenlenen dört günlük etkinlik, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, İstanbul’un Avrupa yakasında Beylikdüzü’nde.

Anlaşmalardan biri olan SSB ile Roketsan arasında kara taarruz füzeleri (LAM) protokolü imzalandı.

Törene SSB Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Roketsan’dan temsilciler katıldı.

Seyir füzelerinin geliştirilmesinde Atmaca yüksek hassasiyetli, uzun menzilli, karadan karaya , hassas vuruşlu gemisavar füzesi ile çok zor bir dönemden geçtiklerini vurgulayan Demir, bundan sonraki adımlardan birinin kara üretmek olduğunu söyledi. karadan karaya fırlatılabilen temelli seyir füzesi.

“En kısa sürede başlamayı umuyoruz. TSK’yı yerli ürünlerle güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Bu arada Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen seyir füzelerinin motorları da yerli firmalardan temin edilecek. Bu anlaşma kapsamında, IDEF’te Roketsan ile Kale Ar-Ge arasında “Turbojet Motor Tedarik ve Entegrasyon Projesi Sözleşmesi” imzalandı. Sözleşme ile SSB’nin başlattığı SOM ve Atmaca projeleri kapsamında Roketsan’ın ürettiği füzelerde Kale Ar-Ge’nin yerli kaynaklarla geliştirdiği turbojet motorları kullanılacak.

Törende konuşan Demir, Atmaca füzesinde testi geçtiğinde kullanılan motorların yurt dışından tedarik edildiğini söyledi. Ancak son yapılan anlaşma sonucunda Kale Grubu artık füzelerin motorlarını üretecek.

İletişim

İmzalanan protokollerden biri de ULAK İletişim A.Ş. ile Ankara Havacılık ve Uzay İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) arasında imzalanan “Akıllı Kampüs İletişim Projesi” kapsamındaydı. Demir, imza törenine ULAK CEO’su Celal Sami Tüfekçi ve OSB yöneticisi Gültekin Asiltürk ile birlikte katıldı.

Demir, törende yaptığı konuşmada, “Bugün iletişimin artan öneminin hepsinin farkında olduklarını” söyledi.

İletişim sistemlerimizin ve altyapımızın günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde kontrol edilebilir, yönetilebilir, esnek, yerli ve milli teknolojilerle uçtan uca bir iletişim ağı olarak geliştirilmesi esastır” dedi. Bu bakış açısına dayanarak, “SSB bünyesinde uzun yıllardır faaliyet gösteren ULAK A.Ş. bünyesinde ürün dönüştürme ve geliştirme çalışmalarına başladılar.

Demir, yetenekli, teknolojik olarak yetkin ve dünya ile rekabet edebilecek yerli ve milli yapılar oluşturmaya kararlı olduklarını söyledi.

“Bugün imzaladığımız protokollerle ‘Akıllı Kampüs İletişimi’ diye bir kavram gündeme geliyor. Kampüs yapısına sahip diğer kurum ve kuruluşların bu uygulamayı bir an önce yapabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Sahil-Net Projesi

IDEF’te bir başka imza töreni de dünyanın önde gelen yazılım ve donanım firması Havelsan ile Sahil Güvenlik Komutanlığı arasında “Sahil-Net Projesi” kapsamında gerçekleştirildi.

Törene SSB Başkanı, Havelsan Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar ve Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir katıldı.

Demir, konuyla ilgili olarak, ulusal güvenlik, özellikle stratejik açıdan önemli yerlerde güvenli ağ yapılarının sağlanması için yerli ürünlerin kullanılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Demir’in yaptığı açıklamaya göre, Çarşamba günü imzalanan protokolle sahil güvenlik karargahı ile bağlı bölge ve grup komutanlıkları arasında kıyı ağı kurumsal ağı kuruldu.

Bu ağ ile hem kurum içi bir iletişim altyapısı kurulacak hem de dış kurumlarla güvenli bir şekilde bağlantı sağlanacaktır” dedi.

Demir, SSB’nin Türkiye’nin temel yaklaşımı olan azami millileştirme ve sanayileşme çerçevesinde yerli cihaz, sistem ve yazılım kullanımına büyük önem verdiğini vurguladı.

Bu kapsamda Sahil-Net Projemizin Sahil Güvenlik Komutanlığına ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Sahil-Net Projesi ile Sahil Güvenlik Komutanlığı, yüzer platformları ağ destekli bir yetenek altyapısına kavuşturacak. Proje ile Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı unsurlar karadan karadaki karargâhla IP tabanlı kablosuz ağlar üzerinden bağlanabilecek ve farklı iletişim kanalları üzerinden güvenli bir şekilde haberleşebilecektir.

Arttırılmış gerçeklik

Fuarın ikinci gününde imzalananlar arasında artırılmış gerçeklik projelerine ilişkin imzalanan protokol de yer aldı.

SSB ile Havelsan arasındaki protokolün imza törenine Demir’in yanı sıra Havelsan’dan Nacar, Havelsan Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi ve ilgili paydaşların yetkilileri katıldı.

Demir, “Teknolojinin her dalında ve her alanda öncü ürünlerin geliştirilmesinde savunma sanayimizin inisiyatif alması gerektiğini her zaman söylüyoruz” dedi.

“Artırılmış gerçeklik, günümüz muharebe ortamında sahada avantaj sağlayan bir teknoloji olmanın ötesinde bir zorunluluk haline geldi. Bunlar hem maliyetin düşürülmesine hem de en gerçekçi şekilde eğitim ve uygulamalara önemli katkı sağlayacak ürünler” diye konuştu.

Demir, bu projede Havelsan ile imzalanan ilk protokolde, “Mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) kapsamında bakım onarım faaliyetinde bulunan personelin kurumsal farkındalığını ve görev etkinliğini artırmayı hedefliyoruz. artırılmış gerçeklik teknolojisi ile tespit/imha ve muharebe destek hizmeti.”

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Artırılmış Gerçeklik Projesi sözleşme imza töreni de savunma etkinliğinin ikinci gününde düzenlenen törenler arasında yer aldı. Sözleşme, savunma sanayi için yüksek teknolojili çözümler sunan SSB ile BİTES arasında imzalandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Artırılmış Gerçeklik Projesi, zırhlı araç komutanı ve personeli için artırılmış gerçeklik sistemi ve yerleşim alanı savaşında kullanılmak üzere artırılmış gerçeklik sistemi olmak üzere iki prototip sistem geliştirmeyi hedefliyor.

YORUMLAR
Profil Resmi
Yorum yaparak ResmiPara'ya ait Temel Kurallar ve Gizlilik Politikası metinlerini kabul etmiş olursunuz.

    İlk yorum yapan siz olun.

    ResmiPara Reklam engelleyici kullandığınızı görüyoruz. Her yıl ÜCRETSİZ olarak yüksek kaliteli içeriğe, grafiklere ve piyasa fiyatlarına ulaşabilmeniz için milyonlarca dolar harcıyoruz. Bu, sitemizde bulunan reklamlar sayesinde gerçekleşmektedir. ResmiPara.com’u kullanmaya devam etmek için lütfen bu alan adını reklam engelleyicisine ekleyin. Engelleyiciyi Kapattım!